WŁĄCZ SIĘ
DO RUCHU

Ból i jego
leczenie

Co to jest ból?

Ból jest nieprzyjemnym odczuciem fizycznym i przeżyciem emocjonalnym, związanym z istniejącym lub mogącym wystąpić uszkodzeniem tkanek. Ból działa jak mechanizm ostrzegający, który nasz organizm wykorzystuje […]

Co to jest ból?

Ból jest nieprzyjemnym odczuciem fizycznym i przeżyciem emocjonalnym, związanym z istniejącym lub mogącym wystąpić uszkodzeniem tkanek. Ból działa jak mechanizm ostrzegający, który nasz organizm wykorzystuje do zasygnalizowania faktu, że znajdujemy się w niebezpieczeństwie lub doznaliśmy jakiegoś urazu.

Fizjologia bólu obejmuje następujące trzy procesy:

 • Odbiór sygnału bólowego – proces obwodowy związany z wykrywaniem informacji dotyczących uszkodzenia tkanek.
 • Transmisja sygnału bólowego – centralny proces, od którego zależy odpowiedź mózgu na tę informację.
 • Odbiór sygnału bólowego w ośrodku bólu – mózg otrzymuje informację, którą dalej przetwarza i na podstawie której podejmuje działanie.

Ból pourazowy

Ból pourazowy obejmuje wszelkie rodzaje uszkodzeń spowodowanych przez nieszczęśliwe wypadki lub interwencje chirurgiczne. Uszkodzenia te mogą dotyczyć każdej części i struktury organizmu. W uszkodzonych tkankach […]

Ból pourazowy

Ból pourazowy obejmuje wszelkie rodzaje uszkodzeń spowodowanych przez nieszczęśliwe wypadki lub interwencje chirurgiczne. Uszkodzenia te mogą dotyczyć każdej części i struktury organizmu. W uszkodzonych tkankach ma miejsce uwolnienie substancji odpowiedzialnych za wywołanie bólu i zapalenia. Stan zapalny zazwyczaj towarzyszy bólowi pourazowemu.

Do często zajętych struktur należą:

 • Mięśnie: naciągnięcia, zerwanie włókien mięśniowych lub przyczepów ścięgien, siniaki itp. W większości przypadków dochodzi do uszkodzenia naczyń włosowatych lub większych naczyń, krew i płyn komórkowy przedostają się do tkanki wokół zmiany i powodują bolesny obrzękoraz pojawienie się krwiaka.
 • Stawy: naciągnięcia, skręcenia, przemieszczenia (zwichnięcia lub podwichnięcia), naciągnięcie/zerwanie więzadeł.
 • Kości: złamania.

Narząd ruchu młodych ludzi szybko się regeneruje. Większość niewielkich kontuzji przemija zazwyczaj bez echa. Inaczej jest u osób w wieku średnim i dojrzałym, u których sumujące się ze sobą mikrourazy i przeciążenia często pozostawiają trwały ślad w organizmie.

Te i inne stany pourazowe wiążą się ze znacznym bólem, który niezależnie od niezbędnego leczenia przyczynowego musi być leczony objawowo. Terapia ostrego bólu pourazowego polega przede wszystkim na stosowaniu leków przeciwbólowych.

Ból mięśniowo-szkieletowy

Ból mięśniowo-szkieletowy może być wynikiem powtarzanych naciągnięć, przeciążeń i zaburzeń mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą fizyczną. Do uszkodzenia tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, torebek stawowych, więzadeł) niekoniecznie […]

Ból mięśniowo-szkieletowy

Ból mięśniowo-szkieletowy może być wynikiem powtarzanych naciągnięć, przeciążeń i zaburzeń mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą fizyczną.

Do uszkodzenia tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, torebek stawowych, więzadeł) niekoniecznie dochodzi w wyniku jednego, gwałtownego urazu. Często wpływ na pojawiającą się z czasem dysfunkcję ruchową mają powtarzające się sekwencyjnie mikrourazy i przeciążenia.

Uszkodzenia narządu ruchu mogą być też wynikiem istniejących wcześniej, ale nieujawnionych zaburzeń tkanek miękkich (choroby mięśni, ścięgien, łąkotek, dyskopatie itp.). W takich sytuacjach u osób z „nierozćwiczonymi” mięśniami ich przeciążenie może nastąpić w wyniku banalnego, niezbyt forsującego ruchu (np. silne kopnięcie piłki bez uprzedniej rozgrzewki).

Urazy te powodują ból kości, stawów, mięśni i otaczających struktur. Ból może mieć charakter ostry lub przewlekły, zlokalizowany lub rozlany, może dotyczyć układu mięśniowo-szkieletowego lub powiązanych z nim struktur nerwowych.

Objawy kliniczne obejmują:

  • ból miejscowy lub rozlany i przetrwały,
  • tkliwość uciskową,
  • podrażnienie nerwów obwodowych,
  • osłabienie,
  • ograniczenie ruchomości i sztywność.Ból mięśniowo-szkieletowy będący wynikiem przeciążenia dotyka 35% dorosłych i odpowiada za 29% dni absencji w pracy.

Najczęściej i najpowszechniej występującym urazem związanym z pracą w zachodnim społeczeństwie jest ból okolicy krzyża. U mężczyzn częściej występują urazy związane z podnoszeniem, z kolei u kobiet częściej występują następujące schorzenia:

 • zespół cieśni nadgarstka (3 razy częściej niż u mężczyzn),
 • zapalenie ścięgna (2 razy częściej niż u mężczyzn),
 • urazy spowodowane powtarzaniem określonych ruchów (2 razy częściej niż u mężczyzn).

leczenie bólu

Leczenie jest zwykle wielodyscyplinarne i polega m.in. na: ograniczaniu przeciążenia w pracy lub zwiększonym odpoczynku, zastosowaniu fizjoterapii, przede wszystkim programu ćwiczeń (aerobik, wzmacnianie, rozciąganie) wraz […]

leczenie bólu

Leczenie jest zwykle wielodyscyplinarne i polega m.in. na:

 • ograniczaniu przeciążenia w pracy lub zwiększonym odpoczynku,
 • zastosowaniu fizjoterapii, przede wszystkim programu ćwiczeń (aerobik, wzmacnianie, rozciąganie) wraz z leczeniem fizykalnym z zastosowaniem ciepła lub zimna,
 • Stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)